Haberleşme Terminalleri

Haberleşme Terminalleri

SmartPower sistemleri, işletmelerin enerji tüketimlerinin ve kompanzasyon sistemlerinin çalışma performanslarının takip edilebilmesi için yaklaşık 4 yıllık bir çalışma neticesinde geliştirilmiş, kullanımı oldukça basit, web tabanlı bir sistemdir. Enerji verimliliğinin giderek daha fazla önem kazanması ve kompanzasyon uygulamasını güçleştiren dengesiz ve hızlı yük profilinin işletmelerde yaygın bir hale gelmesi, işletmeleri enerji tüketimlerini takip etmeye yöneltmektedir. SmartPower Uzaktan Takip Sistemleri bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak, kullanıcının kolay bir şekilde sisteme ulaşabileceği ve gerekli tüm bilgilere rahatça erişebileceği bir şekilde tasarlanmıştır. SmartPower Enerji İzleme Sistemi sayesinde kompanzasyon sisteminden sorumlu olduğunuz tüm işletmelerin enerji değerlerini ve cezaya girip girmediğini on-line olarak takip edebilirsiniz. Bu sayede her bir işletmeye gitmekten kaynaklanan zaman ve para kaybından kurtulmuş olursunuz. İşletmeler hem Smart SVC röle üzerinden, hem işletme sayacından, hem de her ikisinden aynı anda takip edilebilmektedir.

HABERLEŞME TERMİNALLERİ

Ürün Kodu Ürün Adı Ürün Açıklaması Besleme Protokol**Giriş/Çıkış Boyutlar(mm)(En-Boy-Derinlik)
GA3101 HT E11 ETHERNET TERMİNAL (SAYAÇ)220 V ACSayaç- 35 x 110 x 80
GA3102
HT E12 ETHERNET TERMİNAL (SAYAÇ)
220 V AC
Modbus- 35 x 110 x 80
GA3111HT G11* GSM TERMİNAL (SAYAÇ/MODBUS)
85-265 V AC
Sayaç/Modbus- 35 x 110 x 80
GA3112
HT G12* GSM TERMİNAL (SAYAÇ/MODBUS)-DC
10-30 V DC
Sayaç/Modbus
- 35 x 110 x 80
GA3121
HT G21 GSM OTOMASYON TERMİNALİ (SAYAÇ)85-265 V AC
Sayaç2/2 90 x 60 x 160
GA3122
HT G22 GSM OTOMASYON TERMİNALİ (MODBUS)85-265 V AC
Modbus
2/2
90 x 60 x 160
GA3123
HT G23 GSM OTOMASYON TERMİNALİ (MODBUS)-DC10-30 V DC
Modbus
2/2
90 x 60 x 160

* GSM terminaller GPRS altyapısını kullanır. Bu model, opsiyonel olarak LTE Cat-M1 desteği ile de üretilebilmektedir.

** Sayaç protokolünde en fazla 32, Modbus protokünde ise 247 adet cihaz okunabilir.

Sistem nasıl çalışır?
Takip etmek istediğiniz işletmeye kuracağınız cihaz, sayaçla veya röleyle haberleşerek verileri merkez sunucuya gönderir. Siz de web sitemiz üzerinden SmartPower sistemine giriş yaparak işletmelerin durumunu takip edebilirsiniz. Bunun için, site moderatörleri tarafından www.enerjitakibi.cominternet sitesi için bir kullanıcı adı ve şifre almanız gerekmektedir. Daha sonra bu kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girip, şifrenizi değiştirebilir, alt kullanıcılar belirleyebilir, çeşitli parametrelerde ayarlama yapabilirsiniz. Sisteme giriş yapmasanız bile tanımladığınız alarm durumlarında, otomatik olarak e-posta ve SMS aracılığı ile işletmenizdeki alarm durumları hakkında haberdar edilirsiniz. Sahada sayaçlardan ve rölelerden verileri toplayan cihazlar ‘SmartPower Client’ olarak adlandırılır. Bu cihazlar sayaçla hem optik port üzerinden hem de RS-485 üzerinden, röle ile de RS-485 üzerinden haberleşebilir. İnternete bağlanma şekline göre ise GPRS ve ETHERNET olmak üzere 2 farklı modeli mevcuttur. İşletmedeki alt yapı durumuna göre bu iki cihazdan doğru olanı seçmek haberleşmenin verimi açısından oldukça önem arz etmektedir.

Smart Power Sayaç Takip Sistemleri
Mevcut çalışan bir işletmenizde, kompanzasyon panosuna herhangi bir müdahale yapmanıza gerek kalmaksızın, işletmede hangi röle olursa olsun, bu durumdan bağımsız bir şekilde işletme sayacından, sayaçdaki RS bağlantı noktasından veya optik port üzerinden işletmeyi takip edebilirisiniz. İşletmenin bütün tüketim bilgilerine erişebilir ve geçmişe dönük bütün bilgilere ulaşarak, işletmeniz için tüketim analizleri yapabilirsiniz.

 • Ölçülen Değerler
  Aktif Endeks, Endüktif Endeks, Kapasitif Endeks, Demand, Yük Profili, Endüktif ve Kapasitif Oranlar. (Talep halinde diğer sayaç parametreleri de sisteme eklenebilir.)
 • Raporlama
  İstenen tarihler arasındaki bütün enerji parametreleri ve endüktif/kapasitif oranlar raporlanabilir. Bu raporları bilgisayarınıza kaydedebilir, çıktılarını alabilirsiniz.
 • Grafikler
  İşletme verileri grafiklerle görselleştirilerek sunulur. Böylece işletmenin genel durumu hakkında daha kolay bir izlenim edilebilir ve belirlenen tarihler arasındaki tüketim grafiksel olarak yorumlanabilir.
 • Uzun Süreli Kayıt
  Son 2 yılın bütün enerji değerleri sistemde kaydedilir. Bu sayede değişik tarihler hakkında kıyaslama yapabilir, tüketimde oluşan farklılıkları görebilir ve bu durum hakkında yorumda bulunabilirsiniz.
 • E-mail ve SMS Uyarıları
  Belirlenen endüktif/kapasitif oran aşıldığında ve sahadaki cihazlardan bilgi gelmemesi durumunda ilgili kişilere e-mail ve SMS uyarıları gönderilerek, cezaya girmeden işletmeye müdahale edilmesi sağlanır.
 • Veri Güvenliği
  İnternet bağlantısındaki kesintilere önlem olarak verileri depolar ve tekrar bağlantı kurulduğunda bu verileri sunucuya gönderir. Bu sayede gözden kaçan bir durum olmaz ve ceza girme ihtimali ortadan kalkmış olur.

 • Smart Power Sayaç Takip ve Kontrol Sistemleri

  Enerji dağıtım firmalarının sayaçtan bilgi okumaya yer yer izin vermemeleri, röle üzerindeki bir kısım parametrelere uzaktan müdahale edebilme gibi talepler göz önünde bulundurularak geliştirilen röle takip ve kontrol sistemi ile işletmenizdeki Smart SVC rölenizi artık www.enerjitakibi.com internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Böylece Smart SVC röleye uzaktan erişebilir, parametrelerinde değişiklikler yapabilir ve güncel kademe değerlerini ve tüketim bilgilerini on-line olarak görebilirsiniz. Kademelerde oluşabilecek hatalar ve değer kayıpları işletmeye gidilmeden görülebileceği için zaman ve para kaybı en aza indirilerek işletmeye yapılacak müdahaleler optimize edilmiş olacaktır.

  Ölçülen Değerler
  Gerilim, Akım, Aktif Güç, Reaktif Güç, Görünür Güç, Endüktif ve Kapasitif Oranlar, Kademe Değerleri, Güç Akış Grafiği, Aktif/Endüktif/Kapasitif Enerjiler.

  Parametreler Menüsü
  Röle menüsünde bulunan bütün parametrelere uzaktan erişebilir, parametrelerde değişiklik yapabilirsiniz. Böylece işletmeye gitmeden rölenizin tüm parametrelerinde istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.

  Kullanıcı Yetkilendirme
  Üç farklı kullanıcı seçeneğiyle, uzman kullanıcı olarak yetkilendirilmeniz durumunda röleyi takip etmek isteyen alt kullanıcıların yetkilendirme seçeneklerini düzenleyebilirsiniz. Böylece alt kullanıcıların röleyi uzaktan takip etmelerini sağlamakla birlikte, kontrolünüz dışında röleye müdahale edilmesini önlemiş olursunuz.

  Kademe Menüsü
  İşletmedeki mevcut kademelerin güncel değerlerini görebilir, istediğiniz zaman uzaktan kademe testi yaptırabilirsiniz. Kademeleri isterseniz bütün olarak, isterseniz tek tek seçebilirsiniz. Geçmiş bir tarihteki kademe değerleri ile güncel kademe değerlerini kıyas edebilirsiniz. 2 yıla kadar geçmiş tüm kademe değerlerini excell olarak kaydetmek mümkündür.

  Raporlama
  İstenen tarihler arasındaki bütün enerji parametreleri, endüktif/kapasitif oranlar, kademe değerleri, güç akış grafiği raporlanabilir. Bu raporları bilgisayarınıza kaydedebilir, çıktılarını alabilirsiniz.

  Güç Grafiği Akışı
  İşletmenizin kullandığı reaktif enerji Smart SVC rölenin Güç Akış Grafiği menüsünde süreleriyle birlikte örneklerle kaydedilir. Bu sayede işletme ne kadar süreyle nasıl reaktif enerjiye ihtiyaç duymuş bilgisi kullanıcıya verilir. Kullanıcı bu grafiği ister kendi tecrübesiyle, ister “Optkon” PC programı vasıtasıyla yorumlayarak, işletme için gereken kademe dizaynını tam olarak belirler ve doğru bir uygulama yapmış olur. Güç Akış Grafiği sayesinde işletmenizi kolaylıkla analiz edip doğru kademe seçimi yapabilirsiniz.